Den pro Březinku

Klub vojenské historie Náchod zná veřejnost především v souvislosti s jeho klubovým muzeem umístěným v objektech bývalého československého opevnění N-S 81 Lom a N-S 82 Březinka. Během 15ti let práce na opevnění se členům Klubu podařilo železobetonové ruiny změnit na muzeum vojenské historie vyhledávané turisty nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí.

Velkou pozornost si v uplynulých letech získaly bojové ukázky u srubu Březinka, které členové Klubu organizovali ve spolupráci s podobnými spolky z celé České republiky. Naposledy byla pořádána ukázka cvičení prvorepublikové armády v loňském roce v rámci mezinárodního setkání provozovatelů pevnostních muzeí FortExpo 2003. A čkoliv Klub již v minulosti oznámil, že bojové ukázky pro svou organizační a finanční náročnost budou pořádány vždy s odstupem minimálně tří let, letos by členové Klubu chtěli akcí u Březinky podpořit výročí 750 let města Náchoda. Protože současně klub slaví 15 let od zahájení prací na Březince, akce dostala poněkud familiérní název - DEN PRO BŘEZINKU.

Rozdíl od loňského roku bude spočívat v tom, že nebude pořádána ukázka boje, ale Březinka pouze za pomoci Armády České republiky předvede svou palebnou sílu ve směru k  Dobrošovu . Kulometná palba se ozve třikrát za den, a to ve 13.00, 15.00 a 17.00 hod. v sobotu dne 30. října. Kromě ukázek střelby se v okolí Březinky předvedou na několika stanovištích členové vojenskohistorických spolků z jiných částí republiky. Návštěvníci na rozdíl od let minulých budou moci mezi jednotlivými stanovišti procházet, na vše se podívat v klidu zblízka. Součástí výstavy pod širým nebem by měly být i ukázky historické techniky, mezi nimiž by neměl chybět i unikátní československý lehký tank LT-38 přislíbený z Vojenského muzea v  Lešanech.

Hlavnímu odpolednímu programu bude předcházet několik menších doprovodných akcí. Tentýž den v sobotu dne 30. října ráno vyjdou uniformovaní členové historických klubů od náchodského nádraží směrem k náměstí, kde před radnicí bude proveden slavnostní nástup.

Od pátku 29. října bude na náchodském nádraží přistaven salónní vůz Tomáše Garrigue Masaryka, který byl skupinou nadšenců zrekonstruován v Železničních opravnách v Českých Velenicích.

Přestože Klub zavedl od letošního roku do Březinky povinné vstupné, členové Klubu ponechali především s ohledem na náchodské občany státní svátky tradičně za vstupné dobrovolné. Proto všem, kdo již delší dobu na Březince a Lomu nebyli, doporučujeme návštěvu interieru již ve čtvrtek o státním svátku 28. října od 10.00. do 19.00.

 

A pro ty co přijdou až o víkendu 30. a 31. října ještě návštěvní doba:

Sobota 30. října:

  • N-S 82 Březinka a N-S 81 Lom: 10.00 až 18.00 hod. (15 minut před střelbami bude Březinka vždy uzavřena a znovu otevřena po střelbách po vyvětrání objektu)
  • N-S 73 Jeřáb: 11.00 až 16.00 hod.

 

Neděle 31. října:

  • N-S 82 Březinka a N-S 81 Lom: 10.00 až 18.00 hod.
  • Lehký objekt u Sněžného: 11.00 až 15.00 hod.
  • Lehký objekt Babí: 11.00 až 15.00 hod.

 

V sobotu i v neděli bude též otevřen objekt tzv. Akce Kahan (N-S 71 Sedlo) u České Čermné.

 


Akci "Den pro Březinku" podpořily tyto instituce a firmy: