Výstroj a výzbroj

V této sekci vám chceme přiblížit výstroj a výzbroj, se kterou nás můžete spatřit na různých bojových ukázkách nebo na vzpomínkových akcích.

Hlavní aktivitou Uniformované skupiny je propagace kladných tradic armády první československé republiky. Vydáváme se tedy výhradně na ukázky, kde můžeme vystupovat právě jako vojáci prvorepublikové armády, přičemž útvarem, který se snažíme reprezentovat, je 18. hraničářský pluk.  

Výstroj

 

Na fotografii je vojín 18. hraničářského pluku, žák školy pro důstojníky v záloze,  v polním stejnokroji s kompletní nesenou výstrojí. Přes rameno má zavěšenou pušku vz. 24.

Voják má na sobě oblečenou soukennou blůzu novějšího vzoru. Blůza, stejně jako ostatní části stejnokroje, má barvu khaki. Skládá se ze dvou přednic, zadku, dvou rukávů a z límce. Zapíná se na 6 velkých, hnědě mořených, stejnokrojových knoflíků o průměru 21 mm s motivem zkřížených mečů. Ramenní pásky jsou všity mezi rukáv a přednici, nahoře jsou přeloženy a mají po dvou obšitých dírkách. Zapínají se na malý stejnokrojový knoflík o průměru 15 mm. Pravá ramenní páska je převlečena poutkem pro nárameníček.

Límec je přeložený a zapíná se na háček. Vpředu na límci jsou výložky, po stranách, naproti ramenním páskům, jsou čísla (límcové odznaky). V našem případě jsou límcové odznaky hnědě mořeny a mají trojúhelníkový tvar s číslem 18. Výložky v předu na límci mají třešňově červenou barvu a jsou na nich umístěny hnědě mořené odznaky s motivem psa (označení hraničářských jednotek).

Na levém rukávu má voják našit rukávový odznak pro příslušníky kulometných jednotek. Motiv je vyšit hnědou barvou v zeleném poli. Červený střed je nepředpisový.

Náprsní kapsy jsou našity navrch, jsou skládané a zapínají se malým stejnokrojovým knoflíkem. Boční kapsy jsou všity dovnitř, jsou kryty příklopkami a jsou bez knoflíků.

Dále má voják na sobě oblečeny soukenné kalhoty. Kalhoty jsou od pasu do kolen široké a od kolen přes lýtka zúžené. Stehenní díly jsou nastaveny lemem.
Vpředu jsou všity kapsy, přičemž nad pravou kapsou je všita kapsička na hodinky.

Po obvodu kalhot je našito 6 poutek pro řemen ke kalhotám, na vnitřní straně 6 knoflíků pro šle. Lýtkové díly mají rozparek, který se zapíná na 3 zinkové knoflíky.

Přes zúženou část kalhot a přes část střevíců má voják omotány ovinovačky. Ovinovačky jsou pleteny z jemné dlouhovlákenné melírované vlny, jsou asi 210 cm dlouhé a 10,5 cm široké. Rohy konců ovinovaček jsou přeloženy a prošity. Jeden konec ovinovačky má bavlněnou keprovou tkanici 44 cm dlouhou a 24 mm širokou, na které je našita černě lakovaná železná spona. Druhý konec ovinovačky má železný háček.

Na nohou má voják nasazeny střevíce. Střevíce jsou vyrobeny z nebarvené kůže a mají okovanou koženou podrážku. Dále jsou opatřeny sedmi zdířkami a šněrují se žebříkovým vzorem.

Kolem pasu má voják zapnutý opasek. Opasek je 4,5 cm široký, přirozené barvy. Zapíná se na přezku, která je tmavohnědě mořená a je na ní vylisován malý státní znak. Na spodku přezky je hák.

Na opasku jsou připevněny čtyři kožené sumky na munici. Do každé sumky se vešlo po patnácti nábojích vz. 23. Na levé straně opasku je zavěšena polní lopatka. Ta je černě lakována a opatřena koženým pouzdrem s jedním úchytem. Vedle lopatky je zavěšen  bodák vz. 24.

Dále je na levé straně umístěna mošna (pod polní lopatkou a bodákem). Mošna je zavěšena přes pravé rameno (popruh jde pod nárameníkem), je zhotovena z plachtoviny a zapíná se dvěma plátěnými řemínky s kováním. Nosí se v ní polní láhev, příbor a případně jídlo.

Na pravém boku má voják plátěné pouzdro s plynovou maskou. Pouzdro je zavěšeno přes levé rameno a uzavírá se pomocí dvou černě lakovaných patentních knoflíků. Maska uvnitř je zelené barvy a je opatřena pružným chobotem s oválným filtrem.

Na hlavě má voják nasazenou vojenskou přilbu vz. 32 khaki barvy. Přilba je vyrobena z plechu o tloušťce 1 mm, uvnitř je vybavena pěti polštářky a je k ní připevněn kožený podbradník. Podbradník se zapíná na levé straně a přes bradu je rozdvojený.

Na zádech nese voják torbu a pod ní má pověšenou brašnu. Torba je vyrobena z plachtoviny, obšité kůží. Veškeré řemení je kožené a je vybaveno černě lakovaným kováním. Řemení, jdoucí přes ramena, je vpředu zaháknuto háky za sumky.

Uvnitř torby nosí  voják výstroj osobní potřeby.

Na torbě je koženým páskem připevněna dvoudílná jídelní miska krytá plátěným povlakem. Pod klopní torby je dobře viditelný stanový dílec, ve kterém je zabalena deka.

Brašna je vyrobena z tuženého papíru, potaženého plátnem. Navrch je přišita klopeň z plachtoviny obšitá kůží. Kování je opět lakováno černě.

Výše popsaná výstroj je výstrojí jednotlivce. Kromě tohoto vybavení u nás můžete vidět spoustu různých truhlíků, bedýnek a brašniček, které patří do výstroje kulometného roje. Ostatní vybavení nosíme podle potřeby a podle úkolů nám svěřených při jednotlivých akcích.

Asi nejzajímavějším výstrojním doplňkem, je ale dálkoměr. Jedná se o originální 14 x zvětšující pěchotní dálkoměr vz. 35, který slouží k určování přesných vzdáleností, v rozsahu 250 m až 8 km.

Byl určen pro kulometné jednotky pěchoty a jezdectva, popřípadě pro jednotky vybavené kanóny proti útočné vozbě. Je to zatím jediný známý exemplář v České republice.

Díky němu můžeme zjistit  přesnou vzdálenost k nepříteli, nastavit ji na mířidlech kulometu a vést velmi efektivní palbu…

 

Literatura:  

1.) Rukověť pro aspiranty a důstojníky v záloze, Díl I., Svazek 1., Praha 1937

2.) Rukověť pro poddůstojníky, Díl III., Pro kulometné jednotky pěchoty a jezdectva,  2. opravené vydání, Praha 1936

 

 

Výzbroj

Každý člen naší jednotky má svoji osobní zbraň. Převážně se jedná o pušky vz. 24, v některých případech jde o pistole vz. 27 nebo vz. 24.

Další výzbroj se odvíjí od naší úlohy při jednotlivých akcích.

Na bojových ukázkách nejčastěji vystupujeme jako kulometný roj, takže naší hlavní zbraní je těžký kulomet vz. 37 s trojnožkou. Při vzpomínkových akcích zase působíme jako pěší družstvo a jsme tedy vybaveni lehkým kulometem vz. 26. K oběma těmto zbraním máme kompletní vybavení včetně truhlíků a plniček na munici.

 

Puška vz. 24

Standardní zbraň v prvorepublikové armádě. Je to pětiranná opakovačka systému Mauser a byla vyráběna brněnskou zbrojovkou v ráži 7,92 mm.

U ústí hlavně má puška vyfrézovány kolejničky, do kterých je možno nasadit bodák vz. 24.

 

Pistole vz. 24 a vz.27

V našem případě se jedná o osobní zbraň obsluhy těžkého kulometu. Je nošena v koženém pouzdře, připevněném na opasku. Obě pistole jsou téměř totožné, avšak pistole vz. 27 pracuje na rozdíl od vz. 24 na systému neuzamčeného závěru. Další rozdíl je v ráži, kdy pistole vz. 24 je určena pro munici 9 mm Browning, zatímco pistole vz. 27 byla vyráběna v ráži 7,65 mm.

 

Lehký kulomet vz. 26

Další standardní zbraň prvorepublikové armády. Pracuje na principu odběru prachových plynů z ústí hlavně. Byla zkonstruována počátkem 20. let Ing. Holkem a vyráběla ji opět Zbrojovka Brno.

Je to výjimečná zbraň skvělé konstrukce. Díky své přesnosti a neuvěřitelné spolehlivosti si tento kulomet vysloužil pověst jednoho z nejlepších lehkých kulometů všech dob.

Zbraň byla licenčně vyráběn i v jiných zemích a asi nejvíce proslulou se stala verze vyráběná pro britskou armádu pod značkou Bren (Brno-Enfield).

Klasická šestadvacítka v pěchotním provedení, kterou u nás můžete vidět, je vybavena  dvounožkou, žebrovanou  hlavní a rovným zásobníkem pro 20 nábojů ráže 7,92 mm.

 

Těžký kulomet vz. 37

Opět se jedná o  výjimečnou zbraň z produkce brněnské zbrojovky. Tento vzduchem chlazený kulomet je zdokonalenou verzí TK vz. 35, avšak v armádě konce 30. let ještě nebyl příliš rozšířen. Svým technickým řešením výrazně převyšoval  hojně používaný, vodou chlazený, kulomet vz. 7/24 Schwarzlose.

Kulomet opět funguje na principu odběru prachových plynů z hlavně a náboje nabíjenédo zbraně z pásu mají rovněž ráži 7,92 mm.

Nedílnou součástí kulometu je také trojnožka, na kterou se kulomet při střelbě připevní. Kromě klasické polohy při střelbě proti pozemním cílům lze trojnožku přestavit do polohy proti letadlům (OPL).